EDC Las Vegas reveals set times for 2014 outing
Just 48 hours before the first revelers will feast their eyes on the Las Vegas Speedway for Electric Daisy Carnival, the festival has revealed its 2014 set times through its mobile app. With hundreds of artists spread across a half-dozen stages over three days and three nights, the question is not who to see, but who you can bear to skip. With some stars playing multiple sets, others hopping on B2Bs and still more guaranteed to hop in on friends, this is one weekend you can’t afford to sleep on. Check out the set times below, and get planning: EDC Week has officially launched.
Friday, June 20th
kineticFIELD
7:00 – 7:20pm – Oliver Heldens
7:20 – 8:20pm – 3lau
8:30 – 9:27pm – The Glitch Mob
9:30 – 10:26pm – Cedric Gervais
10:30 – 11:26pm – Laidback Luke
11:30 – 12:57am – Steve Angello
1:00 – 2:27am – Hardwell
2:30 – 3:34am – Armin van Buuren
3:37 – 4:30am – Borgore
4:34 – 5:27am – Bassjackers
cosmicMEADOW
7:00 – 8:00pm – Wax Motif
8:00 – 9:00pm – Kill Frenzy
9:00 – 10:15pm Oliver
10:15 – 11:30pm – Tchami
11:30 – 12:45am – Justin Martin
12:45 – 2:15am – Diplo
2:15 – 3:30am – Flosstradamus
3:30 – 4:30am – Madeon
4:30 – 5:30am – Bixel Boys
circuitGROUNDS
7:00 – 7:30pm – Chocolate Puma
7:30 – 8:30pm – Quintino
8:30 – 9:30pm – Yellow Claw
9:30 – 10:30pm – Dyro & Dannic
10:30 – 11:30pm – Ummet Ozcan
11:30 – 12:30am – Sander van Doorn
12:30 – 1:45am – Martin Garrix
1:45 – 3:15am – Afrojack
3:15 – 4:15am – Steve Aoki
4:15 – 5:30am – Carnage
neonGARDEN
7:00 – 7:30pm – Eric Volta
7:30 – 8:30pm – Just Be (Bushwacka!)
8:30 – 10:00pm – Claude VonStroke
10:00 – 11:45pm – Dubfire
11:45 – 1:00am – Booka Shade (live)
1:00 – 2:30am – Luciano
2:30 – 4:00am – Carl Cox
4:00 – 5:30am Adam Beyer
bassPOD
7:00 – 8:00pm – Slogun & iOh
8:00 – 9:00pm – Kove
9:00 – 10:00pm – Protohype
10:00 – 11:00pm – ETC!ETC!
11:00 – 12:00am – Camo & Krooked
12:00 -1:00am – Crizzly
1:00 – 2:00am – Datsik
2:00 – 3:00am – Destroid
3:00 – 4:00am – 12th Planet
4:00 – 5:30am – Pegboard Nerds
bassCON
7:00 – 8:00pm – DBLCRSSD
8:00 – 9:00pm – Caffeine
9:00 – 10:00pm – LNY TNZ
10:00 – 11:00pm – Lady Faith
11:00 – 12:00am – Tatanka
12:00 – 1:30am – D-Block & S-t-Fan
1:30 – 2:30am – Brennan Heart
3:30 – 4:30am – Simon Patterson
4:30 – 5:30am – Orjan Nilsen
stage7
7:00 – 8:00pm – MAXV
8:00 – 9:00pm – The Interns
9:00 – 10:00pm – Ape Drums
10:00 – 11:00pm – Tommie Sunshine
11:00 – 12:00am – Sluggers
12:00 – 1:00am – gLAdiator
1:00 – 2:00am – LOUDPVCK
2:00 – 3:00am – Posso
3:00 – 4:00am – Disco Fries
4:00 – 5:30am – Baumer
discoveryPROJECT
7:00 – 8:00pm – Kactuz
8:00 – 9:00pm – Ave & Efx
9:00 – 10:00pm – Modus
10:00 – 11:00pm – Andrew Saint-Albin
11:00 – 12:00am – Paris Burns
12:00 – 1:00am – Ari Kyle
1:00 – 2:30am – SNR
2:30 – 4:00am – EVIL TWIN
4:00 – 5:30am – Emmy J
wideawakeARTCAR
7:00 – 8:00pm – Neo Fresco
8:00 – 9:00pm – Forever Kid and Parker & Barrow
9:00 – 10:00pm – Louis The CHild
10:00 – 11:00pm – AndDrop!
11:00 – 12:00am – Dr. Fresch
12:00 – 1:30am – Kill Frenzy
1:30 – 3:00am – Botnek
3:00 – 4:00am – Matt Dimona
4:00 – 5:30am – Eric Volta
Saturday, June 21st
kineticFIELD
7:00 – 7:45pm – Paper Diamond
7:45 – 8:40pm – MK
8:50 – 9:47pm – Gareth Emery
9:50 – 10:47pm – DJ Snake
10:51 – 11:48pm – Krewella
11:52 – 12:52am – Kaskade
12:55 – 2:25am – Tiesto
2:35 – 4:05am – Alesso
4:09 – 5:27am – Martin Garrix
cosmicMEADOW
7:00 – 7:25pm – Bones
7:25 – 8:40pm – Branchez
8:40 – 9:55pm – Julio Bashmore
9:55 – 11:10pm – Destructo
11:10 – 12:55am – A-Trak
12:55 – 2:15am – Chromeo
2:15 – 3:30am – Knife Party
3:30 – 4:30am – Benny Benassi
4:30 – 5:30am – Mr. Oizo
circuitGROUNDS
7:00 – 7:30pm – Henrik B
7:30 – 9:00pm – Syn Cole
9:00 – 10:00pm – Firebeatz
10:00 – 11:00pm – Sunnery James & Ryan Marciano
11:00 – 12:00am – Cazzette
12:00 – 1:30am – Avicii
1:30 – 2:30am – Arty
2:30 – 3:30am – Bingo Players
3:30 – 5:00am – Dada Life
neonGARDEN
7:00 – 7:30pm – Trent Cantrelle
7:30 – 8:30pm – Saeed Younan
8:30 – 10:00pm – The Martinez Brothers
10:00 – 11:30pm – Green Velvet
11:30 – 1:00am – Nicole Moudaber
1:00 – 2:30am – Loco Dice
2:30 – 4:00am – Carl Cox
4:00 – 5:30am – UMEK
bassPOD
7:00 – 8:00pm – Fury
8:00 – 9:00pm – Prolix
9:00 – 10:00pm – Seven Lions
10:00 – 11:00pm – Ookay B2B Kennedy Jones
11:00 – 12:00am – Dirtyphonics
12:00 -1:00am – Bro Safari
1:00 – 2:00am – Kill The Noise
2:00 – 4:00am – Excision
4:00 – 5:30am – Infected Mushroom
bassCON
7:00 – 8:00pm – Erizo
8:00 – 9:00pm – SAYMYNAME
9:00 – 10:00pm – The Pitcher
10:00 – 11:00pm – Adrenalize*
11:00 – 12:00am – Isaac
12:00 – 1:00am – Headhunterz
1:00 – 2:00am – Darren Styles
2:00 – 3:00am – Astrix
3:00 – 4:30am – Andrew Rayel
4:30 – 5:30am Paul Oakenfold
stage7
7:00 – 8:00pm – Ghost Protocol
8:00 – 9:00pm – MOTi
9:00 – 10:00pm – Two Fresh
10:00 – 11:00pm – Trippy Turtle
11:00 – 12:00am – Mr. Carmack
12:00 – 1:00am – Djemba Djemba
1:00 – 2:00am – Party Favor
2:00 – 3:00am – Durante
3:00 – 4:00am – Secret Guest
4:00 – 5:30am – Shae B
discoveryPROJECT
7:00 – 8:00pm – FlightRisk
8:00 – 9:00pm – WolfSnarling
9:00 – 10:00pm – Festiva
10:00 – 11:00pm – Vena Cava
11:00 – 12:00am – Convex
12:00 – 1:00am – Zima
1:00 – 2:00am – Virtu
2:00 – 3:00am – Singularity
3:00 – 4:00am – SirensCeol
4:00 – 5:30am – Novaspace
wideawakeARTCAR
7:00 – 8:00pm – Masha
8:00 – 9:30pm – Matt Hubert
9:30 – 11:00pm – Kedd Cook
11:00 – 12:15am – Blaise James
12:15 – 1:30am – Ardalan
1:30 – 3:00am – Justin Jay
3:00 – 4:15am – Burn Unit
4:15 – 5:30am – Jon Dadon
Sunday, June 22nd
kineticFIELD
7:00 – 7:28pm – Andy C
7:30 – 8:30pm – Deorro
8:40 – 9:40pm – Blasterjaxx
9:43 – 10:43pm – Mat Zo
10:47 – 11:47pm – Fedde Le Grand
11:51 – 1:06am – Above & Beyond
1:09 – 2:24am – Axwell / Ingrosso
2:34 – 3:29am – W&W
3:32 – 4:27am – New World Punx
4:31 – 5:30am – Dash Berlin
cosmicMEADOW
7:00 – 7:30pm – Cory Emery
7:30 – 8:45pm – Henry Fong
8:45 – 10:00pm – What So Not
10:00 – 11:15pm – Alex Metric
11:15 – 12:30am – Bassnectar
12:30 – 2:00am – Dillon Francis
2:00 – 3:15am – Zeds Dead
3:15 – 4:30am – GTA
4:30 – 5:30am – DVBBS
circuitGROUNDS
7:00 – 7:30pm – Motti
7:30 – 8:30pm – Jeremy Olander & Fehrplay
8:30 – 9:30pm – Alvaro
9:30 – 10:30pm – Clockwork
10:30 – 11:45pm – Eric Prydz
11:45 – 1:00am – Calvin Harris
1:00 – 2:30am – R3hab
2:30 – 4:00am – Tommy Trash
4:00 – 5:30am – Paul van Dyk
neonGARDEN
7:00 – 7:30pm – Jimmy Edgar
7:30 – 8:30pm – George FitzGerald
8:30 – 9:30pm – Skream
9:30 – 10:30pm – Dusky
10:30 – 11:30pm – Damian Lazarus
11:30 – 12:30am – Jamie Jones
12:30 – 1:45am – John Digweed
1:45 – 3:00am – Maya Jane Coles
3:00 – 4:15am – Art Department
4:15 – 5:30am Eats Everything
bassPOD
7:00 – 8:00pm – Mystical & Sniper
8:00 – 9:00pm – Audio
9:00 – 10:00pm – Calyx & TeeBee
10:00 – 11:00pm – Ed Rush & Optical
11:00 – 12:00am – I Am Legion
12:00 – 1:00am – Netsky
1:00 – 2:00am – Sub Focus
2:00 – 3:30am – Andy C & Armanni Reign
3:30 – 4:30am – Wilkinson feat. Becky Hill
4:30 – 5:30am – Loadstar
bassCON
7:00 – 7:45pm – Magnosis
7:45 – 8:45pm – Darksiderz
8:45 – 9:45pm – The Prophet
9:45 – 10:45pm – Audiofreq
10:45 – 11:45pm – Alex Kidd
11:45 – 1:00am – Coone
1:00 – 1:45am – Carnage
1:45 – 2:30am – Angerfist
2:30 – 3:30am – Bryan Kearney
3:30 – 4:30am – Jordan Suckley
4:30 – 5:30am – Indecent Noise
stage7
7:00 – 8:00pm – Murda Child
8:00 – 9:00pm – David Stevens
9:00 – 10:00pm – Baggi Begovic
10:00 – 11:00pm – Plastic Plates
11:00 – 12:00am – Le Youth
12:00 – 1:00am – Bixel Boys
1:00 – 2:00am – Amtrac
2:00 – 3:00am – DJ Dan
3:00 – 5:30am – Jordan Epperson
discoveryPROJECT
7:00 – 8:00pm – EL & FUNK
8:00 – 9:00pm – Dimibo
9:00 – 10:00pm – Fiasko Daniels
10:00 – 11:00pm – Landis
11:00 – 12:00am – Crespo
12:00 – 1:00am – Planet Rock
1:00 – 2:00am – Phuse
2:00 – 3:00am – Vice Versa
3:00 – 4:00am – Twofold
4:00 – 5:30am – IndO
wideawakeARTCAR
7:00 – 7:30pm – Nick G
7:30 – 9:00pm – Eelrack
9:00 – 10:30pm – Lassi
10:30 – 12:00am – Gummy
12:00 – 1:30am – Drezo
1:30 – 3:00am – High Klassified
3:00 – 5:30am – Stratus
Categories: News